Casa / IC Sockets / 37-PGM10013-10
minImg
37-PGM10013-10
Aries Electronics
Prodotto No:
37-PGM10013-10
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps) 3 A
Number of Positions or Pins (Grid) -
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Series PGM
Type PGA
Contact Finish - Post Tin
Mfr Aries Electronics
Termination Post Length 0.165" (4.19mm)
Features -
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)