505LC4500K5LM8
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
505LC4500K5LM8
Descrizione:
CAP FILM 5UF 10% 500VAC CHAS MT
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.358" (34.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.071" L x 3.071" W (78.00mm x 78.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.1 mOhms
Ratings -
Series LC4
Voltage Rating - DC -
Package / Case Nonstandard
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 5 µF