505PHB600K2J
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
505PHB600K2J
Descrizione:
CAP FILM 5UF 10% 600VDC RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.3 mOhms
Ratings -
Series PHB
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 5 µF