505PMC400KSP2
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
505PMC400KSP2
Descrizione:
CAP FILM 5UF 10% 400VDC CHAS MT
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Snubber
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9 mOhms
Ratings -
Series PMC
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 275V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 5 µF