564PSB202K2J
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
564PSB202K2J
Descrizione:
CAP FILM 0.56UF 10% 2KVDC RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.8 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.56 µF