565HC5700KR
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
565HC5700KR
Descrizione:
CAP FILM 5.6UF 10% 700VAC AXIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 2.819" (71.60mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.150" Dia (80.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.9 mOhms
Ratings -
Series HC5
Voltage Rating - DC -
Package / Case Axial, Can - Screw Terminals
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 5.6 µF