566AXZ050M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
566AXZ050M
Descrizione:
CAP ALUM 56UF 20% 50V SMD
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.145Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 56 µF
Package Bulk
Impedance 340 mOhms