566KXM050M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
566KXM050M
Descrizione:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 154 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9605Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 385 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 56 µF
Package Bulk
Impedance 500 mOhms