568LMB063M2DF
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
568LMB063M2DF
Descrizione:
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.22 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 88.8141mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LMB
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.025 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 5600 µF