6630S0A-B28-R103
Bourns Inc.
Prodotto No:
6630S0A-B28-R103
Produttore:
Bourns Inc.
Descrizione:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Guida per l'utente
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±15%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Product Status Obsolete
Rotation Continuous
Series 6630
Power (Watts) 1W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Round - 0.875" Dia (22.23mm)