Casa / Headers, Male Pins / 67996-402-040035LF
minImg
67996-402-040035LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
67996-402-040035LF
Descrizione:
CONN HEADER VERT 2POS
Guida per l'utente
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 100.0µin (2.54µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Features -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 2
Series BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)