Casa / Headers, Male Pins / 68000-102-100120LF
minImg
68000-102-100120LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
68000-102-100120LF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
BERG IK II .100CC SR-RAIGHT
Guida per l'utente
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 2
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.095" (2.41mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bag
Overall Contact Length 0.425" (10.80mm)