NXP USA Inc.
Prodotto No:
74HCT138BQ-Q100115
Produttore:
Pacchetto:
16-DHVQFN (2.5x3.5)
Batch:
-
Descrizione:
DECODER/DRIVER, HCT SERIES
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Independent Circuits | 1 |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 16-DHVQFN (2.5x3.5) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74HCT |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Package | Bulk |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Base Product Number | 74HCT138 |