National Semiconductor
Prodotto No:
74LS04DC
Produttore:
Pacchetto:
14-CERDIP
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
INVERTER, LS SERIES
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 15ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 14-CERDIP |
| Series | 74LS |
| Package / Case | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Inputs | 1 |
| Mfr | National Semiconductor |
| Features | - |
| Number of Circuits | 6 |
| Package | Bulk |
| Current - Quiescent (Max) | 6.6 mA |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Base Product Number | 74LS04 |