National Semiconductor
Prodotto No:
74LS153DC
Produttore:
Pacchetto:
16-PDIP
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
IC DATA SELCT/MUX 2X1:4 16DIP
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Independent Circuits | 2 |
| Circuit | 2 x 1:4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Series | - |
| Type | Data Selector/Multiplexer |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Mfr | National Semiconductor |
| Package | Bulk |
| Current - Output High, Low | 8mA, 400µA |
| Base Product Number | 74LS153 |