National Semiconductor
Prodotto No:
74LS165SC
Produttore:
Pacchetto:
16-SOIC
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
PARALLEL IN SERIAL OUT
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Output Type | Complementary |
| Logic Type | Shift Register |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | 74LS |
| Function | Parallel to Serial |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Mfr | National Semiconductor |
| Number of Elements | 1 |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 74LS165 |