National Semiconductor
Prodotto No:
74LS240DC
Produttore:
Pacchetto:
-
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
IC BUFFER
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Input Type | - |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Output Type | 3-State |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Product Status | Active |
| Series | 74LS |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Mfr | National Semiconductor |
| Number of Elements | 2 |
| Package | Bulk |
| Current - Output High, Low | 24mA, 64mA |
| Base Product Number | 74LS240 |