TE Connectivity AMP Connectors
Prodotto No:
829872-8
Produttore:
Pacchetto:
-
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
CONN RCPT 8POS 0.079 TIN PCB
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Insulation Height | 0.228" (5.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 118.1µin (3.00µm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | - |
| Product Status | Active |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Type | Receptacle, Bottom Entry |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 8 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Shape | Square |
| Series | - |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Insulation Color | Gray |
| Contact Length - Post | 0.102" (2.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 829872 |