85106A1412P50
Souriau-Sunbank by Eaton
Prodotto No:
85106A1412P50
Descrizione:
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Guida per l'utente
Cable Opening -
Backshell Material, Plating Aluminum Alloy, Olive Green Cadmium
Insert Material Neoprene
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 HB
Product Status Active
Shell Finish Olive Green Cadmium
Shell Size - Insert 14-12
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Adapter, Backshell, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Aviation, Industrial, Military
Number of Positions 12
Color Olive Green
Termination Solder Cup
Shielding Shielded
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type Bayonet Lock
Orientation N (Normal)
Mounting Feature -
Series MIL-DTL-26482, 851
Shell Material Aluminum Alloy
Package Bulk
Base Product Number 85106A