85106A83S50A7
Souriau-Sunbank by Eaton
Prodotto No:
85106A83S50A7
Descrizione:
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD SOLDER
Guida per l'utente
Cable Opening -
Backshell Material, Plating Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Insert Material Neoprene
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 8-3
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Adapter, Backshell, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Aviation, Industrial, Military
Number of Positions 3
Color Olive Drab
Termination Solder
Shielding Shielded
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type Bayonet Lock
Orientation N (Normal)
Mounting Feature -
Series MIL-DTL-26482, 851
Shell Material Aluminum Alloy
Package Bulk
Base Product Number 85106A