85107A123P5046
Souriau-Sunbank by Eaton
Prodotto No:
85107A123P5046
Descrizione:
CONN RCPT MALE 3POS GOLD SOLDER
Guida per l'utente
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material Neoprene
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 13A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 HB
Product Status Active
Shell Finish Olive Green Cadmium
Shell Size - Insert 12-3
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Aviation, Industrial, Military
Number of Positions 3
Color Olive Green
Termination Solder
Shielding Shielded
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Fastening Type Bayonet Lock
Orientation N (Normal)
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Series MIL-DTL-26482, 851
Shell Material Aluminum Alloy
Package Bulk
Base Product Number 85107A