92050-120HLF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
92050-120HLF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.095" (2.41mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.162" (4.11mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)