926141-01-21-I
3M
Prodotto No:
926141-01-21-I
Descrizione:
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.428" (10.87mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 21
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Series 929
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.628" (15.95mm)