929841-01-23-RA
3M
Prodotto No:
929841-01-23-RA
Descrizione:
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB
Guida per l'utente
Insulation Height 0.235" (5.97mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000V
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 23
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Shape Square
Series 929
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)