95000-011LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
95000-011LF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN HEADER SMD R/A 11POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.118" (3.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Keying Slot
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)