BSC072N04LDATMA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
BSC072N04LDATMA1
Pacchetto:
PG-TDSON-8-4
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
TRENCH <= 40V
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature Logic Level Gate
Configuration 2 N-Channel (Dual)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3990pF @ 20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52nC @ 10V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2mOhm @ 17A, 10V
Supplier Device Package PG-TDSON-8-4
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 30µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Series OptiMOS™-T2
Package / Case 8-PowerVDFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Power - Max 65W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)