Casa / TRIACs / BT138Y-600E,127
minImg
BT138Y-600E,127
WeEn Semiconductors
Prodotto No:
BT138Y-600E,127
Pacchetto:
TO-220AB
Descrizione:
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB
Guida per l'utente
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
Triac Type Logic - Sensitive Gate
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220AB
Voltage - Off State 600 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Isolated Tab
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
Base Product Number BT138
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 95A, 105A