Casa / SCRs / BT151S-650SJ
minImg
BT151S-650SJ
WeEn Semiconductors
Prodotto No:
BT151S-650SJ
Pacchetto:
DPAK
Descrizione:
SCR 650V 12A DPAK
Guida per l'utente
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Off State (Max) 500 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA
SCR Type Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 7.5 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DPAK
Voltage - Off State 650 V
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tape & Reel (TR)
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
Base Product Number BT151
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 90A, 100A