Casa / TRIACs / BTA16-600BQ
minImg
BTA16-600BQ
WeEn Semiconductors
Prodotto No:
BTA16-600BQ
Pacchetto:
IITO-220E
Descrizione:
BTA16-600B/IITO220/STANDARD MARK
Guida per l'utente
Operating Temperature 150°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 70 mA
Product Status Active
Supplier Device Package IITO-220E
Voltage - Off State 600 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Isolated Tab
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Base Product Number BTA16
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A, 176A