Casa / TRIACs / BTA2008-600E/L02EP
minImg
BTA2008-600E/L02EP
WeEn Semiconductors
Prodotto No:
BTA2008-600E/L02EP
Descrizione:
BTA2008-600E/L02/TO-92/STANDAR
Guida per l'utente
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 12 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
Triac Type Standard
Supplier Device Package TO-92-3
Voltage - Off State 600 V
Series -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Mfr WeEn Semiconductors
Package Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) 800 mA
Base Product Number BTA2008
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9A, 9.9A