Casa / TRIACs / BTA201-800E,116
minImg
BTA201-800E,116
WeEn Semiconductors
Prodotto No:
BTA201-800E,116
Descrizione:
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 12 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
Triac Type Logic - Sensitive Gate
Supplier Device Package TO-92-3
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tape & Reel (TR)
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1 A
Base Product Number BTA201
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 12.5A, 13.7A