Casa / TRIACs / BTA308-800ETQ
minImg
BTA308-800ETQ
WeEn Semiconductors
Prodotto No:
BTA308-800ETQ
Pacchetto:
TO-220AB
Descrizione:
BTA308-800ETQ/SIL3P/STANDARD MAR
Guida per l'utente
Operating Temperature 150°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
Triac Type Logic - Sensitive Gate
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220AB
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-220-3
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Base Product Number BTA308
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 60A, 65A