Casa / TRIACs / BTA420Y-800BT127
minImg
BTA420Y-800BT127
NXP USA Inc.
Prodotto No:
BTA420Y-800BT127
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
TO-220AB
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
3 QUADRANT TRIAC TO 220AB
Guida per l'utente
Operating Temperature 150°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Triac Type Standard
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220AB
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Isolated Tab
Mfr NXP USA Inc.
Package Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) 20 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A, 220A