Casa / Single Diodes / BY359X-1500S,127
minImg
BY359X-1500S,127
NXP USA Inc.
Prodotto No:
BY359X-1500S,127
Pacchetto:
TO-220FP
Descrizione:
DIODE GEN PURP 1.5KV 7A TO220FP
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 350 ns
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220FP
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1300 V
Series -
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 20 A
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1500 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 7A