BYR5D-1200PJ
WeEn Semiconductors
Prodotto No:
BYR5D-1200PJ
Pacchetto:
DPAK
Descrizione:
DIODE GEN PURP 1.2KV 5A DPAK
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 62 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DPAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1200 V
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 5 A
Mfr WeEn Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 5A