BZG05C3V6-HE3-TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Prodotto No:
BZG05C3V6-HE3-TR3
Descrizione:
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO214AC
Guida per l'utente
Operating Temperature 150°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Series Automotive, AEC-Q101, BZG05C
Package / Case DO-214AC, SMA
Power - Max 1.25 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms