BZX79C5V6
Taiwan Semiconductor Corporation
Prodotto No:
BZX79C5V6
Descrizione:
DO-35, 500MW, 5%, SMALL SIGNAL Z
Guida per l'utente
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Series -
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms