BZX85C6V2T50A
Fairchild Semiconductor
Prodotto No:
BZX85C6V2T50A
Pacchetto:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
ZENER DIODE, 6.2V, 5%, 1.3W, UNI
Guida per l'utente
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)
Tolerance ±6.45%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 1 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Fairchild Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms