Casa / Diode Arrays / CRSH16D-100FP PBFREE
minImg
CRSH16D-100FP PBFREE
Central Semiconductor Corp
Prodotto No:
CRSH16D-100FP PBFREE
Pacchetto:
TO-220FP
Descrizione:
DIODE SCHOTTKY 16A TO-220FP
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220FP
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 100 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 16 A
Mfr Central Semiconductor Corp
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 16A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C