Texas Instruments
Prodotto No:
DAC6551AQDGKRQ1
Produttore:
Pacchetto:
8-VSSOP
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
IC DAC 12BIT V-OUT 8VSSOP
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
1
$4.0755
$4.0755
10
$3.6632
$36.632
25
$3.46332
$86.583
100
$3.00162
$300.162
250
$2.84772
$711.93
500
$2.555253
$1277.6265
1000
$2.155028
$2155.028
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.

| Number of D/A Converters | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | 0.3, 0.2 |
| Architecture | String DAC |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | SPI |
| Settling Time | 8µs |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Differential Output | Yes |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Reference Type | External |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mfr | Texas Instruments |
| Number of Bits | 12 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DAC6551 |