Texas Instruments
Prodotto No:
DAC8541Y/250
Produttore:
Pacchetto:
32-TQFP (5x5)
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
IC DAC 16BIT V-OUT 32TQFP
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
1
$8.1985
$8.1985
10
$7.4024
$74.024
25
$7.0585
$176.4625
100
$6.12883
$612.883
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.

| Number of D/A Converters | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | -, ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | Parallel |
| Settling Time | 10µs |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Differential Output | No |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (5x5) |
| Reference Type | External |
| Series | - |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Mfr | Texas Instruments |
| Number of Bits | 16 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DAC8541 |