Texas Instruments
Prodotto No:
DAC8728SRTQT
Produttore:
Pacchetto:
56-QFN (8x8)
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
IC DAC 16BIT V-OUT 56QFN
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
1
$45.961
$45.961
10
$42.88205
$428.8205
25
$41.08484
$1027.121
100
$37.233255
$3723.3255
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.

| Number of D/A Converters | 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±4 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | Parallel |
| Settling Time | 15µs (Typ) |
| Voltage - Supply, Analog | 9V ~ 36V, ±4.5V ~ 18V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Differential Output | No |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Reference Type | External |
| Series | - |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Mfr | Texas Instruments |
| Number of Bits | 16 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DAC8728 |