Casa / Single Diodes / DPG60IM300PC-TUB
minImg
DPG60IM300PC-TUB
IXYS
Prodotto No:
DPG60IM300PC-TUB
Produttore:
IXYS
Pacchetto:
TO-263 (D2Pak)
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
DIODE GEN PURP 300V 60A TO263
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Capacitance @ Vr, F 80pF @ 150V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 300 V
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.43 V @ 60 A
Mfr IXYS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 60A