E36D551HPN391MAD0U
Chemi-Con
Prodotto No:
E36D551HPN391MAD0U
Descrizione:
CAP ALUM 390UF 20% 550V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 550 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.75 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 674mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.45 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 390 µF