E36L501CPN182ME79U
Chemi-Con
Prodotto No:
E36L501CPN182ME79U
Descrizione:
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 89mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U36L
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 10.7 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1.8 mF