EKMG161ELL100MJC5S
Chemi-Con
Prodotto No:
EKMG161ELL100MJC5S
Descrizione:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
In magazzino : 352
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 67 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 120.6 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10 µF