EKMH630VNN472MR40S
Chemi-Con
Prodotto No:
EKMH630VNN472MR40S
Produttore:
Chemi-Con
Descrizione:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.86 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.432 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF