EKMM401VEN391MR35T
Chemi-Con
Prodotto No:
EKMM401VEN391MR35T
Produttore:
Chemi-Con
Descrizione:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 638mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMM
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.288 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 390 µF