EKMS161VSN102MP40S
Chemi-Con
Prodotto No:
EKMS161VSN102MP40S
Produttore:
Chemi-Con
Descrizione:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.35 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.525 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF