EKXN421ELL181MM35S
Chemi-Con
Prodotto No:
EKXN421ELL181MM35S
Produttore:
Chemi-Con
Descrizione:
CAP ALUM 180UF 20% 420V RAD TH
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.13 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXN
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.5425 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 180 µF